Konferencja organizowana przez Pomorskie Kuratorium Oświaty i Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Centrum Mediacji - Gdańsk, 05.06.2023
Doniesienia medialne charakteryzują się wysoką powszechnością w wielu nośnikach informacji, w związku z czym trudno jest się przed nimi bezpośrednio uchronić. Zauważalne wśród uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych stany lękowe, wyraźnie nasiliły się w wyniku pandemii COVID-19 czy wojny na Ukrainie. Dodatkowo, dzieci obserwujące często trudną sytuację społeczno-ekonomiczną w domu, mogą odczuwać wysoki poziom stresu związanego z bezpośrednim kontaktem czynnika budzącego trudne emocje.
Wielu przebadanych uczniów wykazuje obecnie wysokie i bardzo wysokie potrzeby wsparcia mentalnego. Z doniesień nauczycieli, pedagogów i psychologów wiadomo również, że uczniowie często przejawiają silną selektywność uwagi, polegającą na skupianiu się wyłącznie na negatywnych aspektach sytuacji, z częstym pominięciem pozytywnych możliwości rozwiązania trudności, co może ostatecznie wpływać na budowane relacje rówieśnicze oraz poziom destrukcyjnych emocji, które im towarzyszą. Podczas organizowanej przez Pomorskie Kuratorium Oświaty i Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Centrum Mediacji konferencji w Gdańsku mieliśmy możliwość przedstawienia wyników badań w zakresie stanu depresyjności, samookaleczeń, wrogich zachowań czy myśli suicydalnych młodzieży, która w porównaniu z dawnymi rocznikami, jest obecnie dużo silniej narażona na zaburzenia natury emocjonalnej przez wzgląd m.in. wpływu bodźców zewnętrznych na postrzeganie swojej samooceny.